Malargüe – obszar chroniony dla produkcji sadzeniaków w Argentynie

Argentyna to kraj, który jest samowystarczalny jeśli chodzi o sadzeniaki ziemniaka. Dzieje się  tak od 1985, kiedy tam gdzie zaczyna się Patagonia, w rejonie Malargüe w prowincji Mendoza ustanowiono obszar gdzie wiele finek produkuje sadzeniaki. Wcześniej Argentyna była uzależniona od dostaw z Holandii i Kanady. Od ponad 30 lat jest obfitość pól na których produkuje się sadzeniaki. Pozwoliło to Argentynie uniezależnić się od innych krajów w tej kwestii.  Są trzy główne regiony, gdzie uprawia się sadzeniaki, to San Cayetano w rejonie Tres Arroyos w prowincji Buenos Aires, Tafi del Valle w prowincji Tucuman i właśnie w Malargüe, w Mendozie.

dav
Ziemniaki po pierwszym roku w szklarni
europlant0107
Nawadnianie upraw ziemniaczanych

Malargüe to najbardziej wysunięty na południe obszar prowincji Mendoza. Malownicze miasto, otoczone Andami leży w miejscu, gdzie geograficznie zaczyna się Patagonia. Od ponad 40 lat produkuje się tu sadzeniaki. To tysiące hektarów poświęcone ziemniakom.

dav

Jednym z takich miejsc jest Las Chacras, ponad 14 tysięczne hektarowe gospodarstwo. To tutaj, w czteroletnim cyklu produkuje się najwartościowsze sadzeniaki w regionie. W specjalnie przygotowanych szklarniach, zacienionych, osłoniętych od wiatru, ze specjalną wentylacją i kontrolą temperatury, a także chronioną przed gusanos, czyli robakami które roznoszą wirus PVY, najbardziej rozpowszechniony tutaj wirus ziemniaczany.

dav

sdr

termometry pozwalają kontrolować temeraturę
Termometry pozwalają kontrolować temperaturę
wentylatory zabezieczają właśniwą cyrkulację powietrza
Wentylatory zapewniają właściwą cyrkulację powietrza
dav
Siatki chronią przed owadami i robakami, które mogą roznosić wirusy

Ziemniaki, które pierwszy rok są wysadzane w szklarniach, drugiego roku są sadzone wysoko w górach, gdzie jest bardzo mała ilość robaków, roznosząca wirusy szkodzące uprawom.

europlant0213 europlant0105

W kolejnym roku ziemniaki wędrują już na pole, gdzie przyszłe zbiory, odporne na wirusa, staną się już pełnowartościowymi sadzeniakami, które można sprzedawać.

——————————