Kolumbia – Dzień 803

Jest w Cartagenie takie niezwykłe miejsce, które bardzo lubimy. To zrekonstruowana „Plaza de los torros”, czyli miejsce, które na początku XX wieku było areną do walk byków. W XXI wieku odbudowano to miejsce, wkomponowując je w centrum handlowe La Serrezuela. Arena walk byków La Serrezuela w Cartagena de Indias została zbudowana w 1893 roku, ale uległa zniszczeniu po zakończeniu wojny domowej zwanej tysiąc dniową (albo wojnie tysiąca dni).

Pierwotna konstrukcja została zdemontowana, a jej miejsce zajęła nowa, wykonana z inicjatywy braci Carlosa i Fernando Vélez-Danies z firmy Vélez Danies. Funkcjonowała jako arena do wczesnych lat siedemdziesiątych. La Serrezuela przekształciła się następnie w teatr cyrkowy, gdzie organizowano występy artystów czy pokazy bokserskie. Pomimo ogłoszenia w 1995 r, La Serrezuelu pomnikiem narodowym, budynek ulega zniszczeniu i popadł w zapomnienie.

Ale w XXI wieku powstał nowy projekt w La Serrezuela, w celu przywrócenia teatru Circo jako jednej z głównych ikon historycznych tego miasta. Dzięki multidyscyplinarnemu zespołowi architektów i inżynierów – wśród nich uznany konserwator Álvaro Barrera – zaprojektowali, stworzyli, zbudowali i zarządzali przestrzenią, która stara się połączyć dziedzictwo miasta z działalnością kulturalną, rozrywką i szeroką ofertą handlową (a jakże by inaczej, wszak żyjemy w dobie gigantycznego konsumpcjonizmu…).

Konstrukcję zbudowano z kanadyjskiego drewna sosnowego, na styl hiszpański połączony z odniesieniami do architektury arabskiej, zaczerpniętymi ze zdjęć Alhambry w Hiszpanii. W swoich balkonach, kapitelach, listwach przypodłogowych i łukach odzwierciedlona została inspiracja stylem Mudejar (styl w hiszpańskiej architekturze i sztuce, który rozwinął się z połączenia elementów islamskich i chrześcijańskich).

Sercem La Serrezueli jest dawna arena. Przestrzeń mieści prawie 2000 osób. Jest moc, mówimy wam… Widać dbałość o każdy szczegół.

Widać, że twórcą zależało na niemalże fizycznej obecności dawnego teatru La Serrezuela Circo. To szczególny obiekt który jest w samym sercu magicznej Cartagena de Indias.

Dzień osiemset trzeci – 04.12.2020

——————-