MS CHROBRY

Od 1934 roku działała w Gdyni polsko-duńska spółka akcyjna, utworzona z Polskiego Transatlantyckiego Towarzystwa Okrętowego – Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe S.A. W marcu 1937 roku GAL zamówił dwa niemalże bliźniacze statki pasażerskie: jeden w Nakskov a drugi w Newcastle. Statki przeznaczone były na linię południowoamerykańską i otrzymały nazwy Chrobry i Sobieski.

Obydwa klasyfikowane przez Lloyd’s Register. MS Chrobry został zwodowany w lutym 1939 roku, a 29 lipca 1939 roku wypłynął w swój dziewiczy rejs do Ameryki Południowej. Był ostatnim nowo zbudowanym transatlantykiem dla polskiej bandery handlowej Polski międzywojennej.W dniu 1 września Chrobry znajdował się w Brazylii. Stamtąd popłynął przez Atlantyk do portu w Southampton. W listopadzie został oddany w czarter Brytyjczykom i przebudowany na transportowiec dla potrzeb wojska. W grudniu 1939 roku wziął udział w konwoju transatlantyckim do Halifax, a w kwietniu 1940 roku w kampanii norweskiej.

W maju 1940 roku, gdy przybył do Harstad po oddziały Gwardii Irlandzkiej, został zaatakowany przez bombowce hitlerowskie i stanął w płomieniach.

Zatonął po pożarze w nocy z 14 na 15 maja 1940 pod Bodo (Norwegia) zbombardowany przez lotnictwo niemieckie. Ironią losu pewnie było, ze pilotem był Niemiec polskiego pochodzenia o wdzięcznym nazwisku Robert Kowalewski Zdołano uratować większość załogi i przewożonych żołnierzy, a wrak statku zatonął w wyniku umyślnego storpedowania przez samolot brytyjski.

Statkiem dowodził kapitan ż.w. Edward Pacewicz, (zmarły w 1962 roku, pochowany na cmentarzu gdyńskim na Witominie).

M/S Chrobry był statkiem pasażersko-drobnicowym z dwoma silnikami 8-cylindrowymi Burmeister&Wain i dwiema śrubami napędowymi. Miał on,  zgodnie z ustaleniami Konferencji Atlantyckiej, dwie zasadnicze klasy pasażerskie: drugą i trzecią (na miedzypokładzie). Ten podział slużył za punkty wyjściowy, zarówno na Chrobrym jak i jego siostrzanym statku  – MS Sobieski, do podziału miejsc pasażerskich. Na Chrobrym były trzy klasy:

  • klasa pierwsza (bardziej luksusowa)
  • klasa druga (kabiny klasy turystycznej
  • klasa trzecia (pomieszczenia dla emigrantów na międzypokładach)

W hallu głównym statku widniała płaskorzeźba, która przedstawiała pierwszego króla Polski – który użyczył swojemu imienia – Bolesława Chrobrego.