128. Koniec drogi Alaska Highway

128 dzień podróży

Noc na wczoraj znalezionym miejscu upłynęłam nam bardzo spokojne. Nie było on specjalnie rewelacyjne widokowo, jednak znaleźliśmy miejsce na ognisko i trochę drewna. Dzięki temu mogliśmy przygotować sobie kolację, rozpaliliśmy ogień i upiekliśmy na kamieniu pyszne podpłomyki z roztopionym serem i masłem.

Schowaliśmy się przed nonym słońcem za zboczem wysokiego nasypu i po wieczornym seansie filmowym zapadliśmy w głęboki sen.  Rano po rytualnej porannej kawie i tradycyjnych już płatkach z mlekiem ruszyliśmy w kierunku miejscowości TOK. Lezy ona już na słynnej drodze Alaska Highway. W informacji turystycznej bierzemy kilka mapek, łączymy się z Internetem. Nasz niestety ciągle nie działa. Trzeba będzie kupić nową kartę w Fairbanks, do którego dziś zmierzamy.

Zatrzymujemy się jeszcze w Delta Junction. TO tu kończy się słynna Alaska Highway, która rozpoczyna się w Dawson Creek w Kanadzie, która liczy 1422 mile i został ukończona w listopadzie 1942 roku. To główna droga łacząca Alaskę z resztą swiata. Korzystając z przyjaznej infrastruktury przy informacji turystycznej gotujemy mały obiad i pijemy kawę…

Na terenie Alaski poszczególne odcinki dróg łączące miasta noszą nazwy, na przykład Dalton Highway, Alaska Highway, Richardson Highway, czy Glenn Highway. Z Delta Junction jedziemy Richarson Highway do Fairbanks.

Właśnie rozpoczyna się wielka piramida problemów – zepsulo się auto…

05.07.2023