Hamburg – pierwszy dzień wyprawy

ham_0

Chcieliśmy wystartować o 6.00. Nie udało się. 7.00 była już bardziej prawdopodobna, ale okazało się, że korki na obwodnicy Trójmiasta nie pozwoliły przybyć wcześniej naszym przyjaciołom, niż o 8.00. Jeszcze tylko tankowanie, zarówno samochodu jak i motocykli i niby wszystko ok, ale jednak nie. Przyczepka z motocyklami dostała małpiego rozumu i czyniła zwarcia. Albo spięcia. W każdym razie nie działały kierunkowskazy po jej podłączeniu.

Na szczęście nasi Panowie stanęli na wysokości zadania i już o 9.00 jechaliśmy z prędkością światła w stronę Hamburga. Przymusowy przystanek w Koszalinie – musieliśmy odwiedzić pewien bank (piszę „pewien”, żeby tu nie robić kryptoreklamy) i tuż przed granicą zatrzymaliśmy się na obiad. W knajpie pod wdzięczną nazwą Brodway zjedliśmy przyzwoity posiłek i już za parę minut przekroczyliśmy niepostrzeżenie granicę.

ham_01

Do Hamburga dotarliśmy około 21.00. Jednak jazda z przyczepką nie należy do przyjemności, co chwila oglądaliśmy się za siebie, by w tylnej szybie sprawdzić, czy nasze motocykle jeszcze stoją na przyczepce, zatrzymywaliśmy się by skontrolować czy pasy się nie poluzowały, czy koła nie wypadły z zabezpieczeń i tak dalej. Dodatkową uciążliwością była mżawka i gęstniejąca mgła, która dawała się naszemu kierowcy we znaki. Jednym słowem – ciężki dzień.

Hamburg to największy port Niemiec. Rocznie przypływa tu ponad 15 tysięcy statków.  Drugie po Berlinie pod względem wielkosci miasto w Niemczech. Żyje tu ponad 1,7 miliona osób, z czego ponad 100 tysięcy to Polacy. Zabytkowa część miasta została zniszczona w 1943 roku przez aliantów, podczas nalotów. Historyczne centrum Hamburga mieści sie pomiędzy dworcem głównym a placem Gänsemarkt Ulica Jungfernstieg nad rzeką Alster. Jest to główna promenada Hamburga. Alster tworzy dwa jeziora, większe Außenalster i mniejszeBinnenalster. Hamburg poprzecinany jest dużą ilością kanałów i nie od parady nazywany jest „Wenecją Północy”. Jest tu gęstsza sieć kanałów niż w Wenecji. Hamburg nazywany jest też Perłą Północy. I wierzcie nam, nie jest to nazwa przesadzona. To naprawdę piękne miasto.

Napisz do nas
Facebook
YouTube