Uprawy ziemniaka w Ekwadorze

Na południu Ekwadoru w prowincji Cañar produkuje się najwięcej bulw.  Z tego terenu dystrybuuje się ziemniaki na cały kraj. Uważa się, że bulwę najpierw uprawiano między 8000 a 5000 pne. w regionie dzisiejszych południowych And, na wyżynie peruwiańskiej i północnym zachodzie Boliwii. Od tego czasu rozprzestrzenił się na całym świecie i stał się podstawowym pożywieniem w zdecydowanej większości krajów.  aaaaa060Ziemniak stał się daniem wszech czasów. W Ekwadorze ziemniaki uprawia się na wysokości od 1700 mnpm aż do prawie 4000 mnpm. Przez tysiąclecia ziemniaki stały się bardzo poszukiwanym pożywieniem dla mieszkańców regionu, zwłaszcza w Ekwadorze, Peru i Boliwii.

aaaaa065

Na wielu miejscowych rynkach są specjalnie wydzielone strefy przeznaczone na sprzedaż tego produkt, Ziemniak jest częścią codziennej diety. Prowincja Cañar ma dobre warunki glebowe i klimatyczne do uprawy jednego z produktów spożywczych uważanych za niezbędne. Najlepszy czas na sadzenie to od stycznia do maja. Istnieje ogromna różnorodność ziemniaków, wyróżniając kształt, kolor, smak, rodzaj skórki. Mieszkańcy obszarów wiejskich w Azuay często używają tego produktu na popularnych festiwalach. „Na talerzu, gdzie podawana jest świnka morska nie może zabraknąć ziemniaka.

aaaaa051

Produkcja ziemniaków w prowincji Cañar stanowi podstawowy dochód w życiu rolników. Wiek ludności zajmującej się rolnictwem przekracza 40 lat, a ponad 80% stanowią kobiety. Cañar jest jedną z prowincji, w których rośnie najwięcej ziemniaków w Ekwadorze; Uprawy tej bulwy muszą przekraczać 2000 metrów nad poziomem morza. Szacuje się, że około 1700 hektarów ziemi zawiera uprawy ziemniaków w tej prowincji. Jest to tradycja, która przechodzi z pokolenia na pokolenie; Często zdarza się, że całe rodziny zbierają ziemniaki na wrzosowiskach, unikając wiatru opalonymi twarzami. Wszyscy nauczyli się od swoich przodków, wszyscy przyzwyczaili się do utrzymywania wysokiej jakości produktu z Cañari. Uprawa i produkcja ziemniaków odbywa się w ciągu około 5 miesięcy; Ziemniak najczęściej produkowany na tym obszarze to takie odmiany jak: bolona, ​​chola, superchola i chaucha.

aaaaa070