5 powodów DLACZEGO WARTO odwiedzić EKWADOR

Ekwador jest niezwykłym krajem i koniecznie trzeba go odwiedzić. Jest w nim wszystko. Magiczne góry, wibrująca Amazonia, malownicze wybrzeże. Nie można też pominąć wyjątkowej wyspy Galapagos i jest z nią tylko jeden problem – słabo mieści się w niskim budżecie.

Co warto zobaczyć w Ekwadorze

W Ekwadorze warto zobaczyć wiele miejsc. Ten kraj oferuje wyjątkowo dużo atrakcji. Po pierwsze wulkany. Najpiękniejszy to Cotopaxi, który ma w sobie dużo majestatu. Warto też zobaczyć Chimborazo, bo też wygląda pięknie.

Drugim powodem dla którego warto odwiedzić Ekwador jest laguna Quilotoa. Nigdy nie widzieliście czegoś tak dziwnego i nieoczekiwanego. Ukryta niczym szmaragd wśród wysokich gór, niczym wielkie źródło, otwarta przestrzeń ogrodzona górami. Nisko w dole turkusowe wody laguny Quilotoa. Cud natury.

Laguna Quilotoa. Cud natury w Ekwadorze

Po trzecie musisz odwiedzić środek świata, czyli mitad del mundo. Ekwador leży na równiku, albo inaczej równik przecina ten kraj. Narysowana linia robi ciekawe wrażenie, a muzeum, które jest w tym miejscu przybliża nam tajniki wytaczania mapy kartograficznej świata

Quito, stolica Ekwadoru

Czwartym obowiązkowym punktem w Ekwadorze to niesamowite plaże. Pomimo krótszej linii brzegowej niż w Peru czu Kolumbii, znajdziesz mnóstwo super plaż, począwszy od Salinas, gdzie łączą się ze soba dwa prądy, po Montanitę, Mantę, Canoa. Chętni na surfing koniecznie powinni odwiedzić Ekwador.

Po piąte Ekwador warto odwiedzić z powodu kultury inkaskiej. Terytorium Inków rozciągało się aż po Quito. Warto zobaczyć jedną z najpiękniejszych świątyń w Ingapirka, bo jest bardzo dobrze zachowana i ciekawa w swojej konstrukcji.

Ingapirka, miejsce do przechowywania żywności
Ingapirka, najlepiej zachowana świątynia inkaska w Ekwadorze
Ingapirka. świątynia inkaska w Ekwadorze
Ongapirka, świątynia Inków w Ekwadorze
Warto jechać do Banos, by pobujać się na huśtawce z widokiem na wulkan Tungurahua

Ekwador – co jeść, co spróbować

W Ekwadorze koniecznie trzeba spróbować cuya, czy li świnkę morską. Ekwadorczycy, zwłaszcza na południu kraju, chętnie jedzą ten przysmak, a i jest trochę tańszy, niż w Peru.

Warto spróbować llapingachos, czyli ziemniaczanych kotlecików. Na wybrzeżu koniecznie trzeba zatopić zęby w owocach morza i łechtać podniebienie nie tylko krewetkami, ale też pysznymi rybami.

Okolice Andyjskich łańcuchów górskich, to klimat zimny, w sam raz dla guanaco

Ekwador – co warto wiedzieć

W dosyć sporej miejscowości Sig Sig, w której każda kobieta trzyma w ręku źdźbła paja toquilla i  wyplata. Palce ich dłoni ruszają się miarowo, w swoim, szybkim rytmie.  Z przyjemnością można patrzeć na to godzinami, choć z drugiej strony wiemy, że każdy kapelusz wymaga wielu godzin pracy i ogromnego wysiłku. Lekko wklęśnięta i wyprofilowana góra każdego kapelusza przypomina swoim kształtem owoc awokado, albo oszlifowany diament. Kapelusze ze słomy zwanej paja toquilla są symbolem Ekwadoru. To element ich kultury i tożsamości narodowej. Mylne nazywanie ich Panama, spowodowało zaginięcie i zamazanie jego korzeni, miejsca jego narodzenia. Teraz w Cuenca, jednym z najstarszych miast w Ekwadorze, możecie odwiedzić muzeum kapeluszy. Warto..

Ekwador to wspaniała, lokalna kultura