Markiza tylna i boczna, czyli zadaszenie hand-made

Czy to słońce czy deszcz, człowiek zawsze chce mieć odrobinę komfortu w podróży. Podpatrując zatem rozwiązania komercyjne i te wykonane samodzielnie przez użytkowników aut terenowych, postanowiliśmy popełnić kolejny element wyposażenia. Sumą przeróżnych podpatrzonych w necie konstrukcji są nasze daszki nad tylnymi drzwiami i lewym bokiem auta.

Na początku stelaż nie wyglądał zbyt ciekawie. Spawane nie jest moją najmocniejszą stroną, jednak coś tam czasem uda się mi pospawać i dotychczas nic nie odleciało :). Cała konstrukcja miała trzymać się na oryginalnym bagażniku G4, który zakupiliśmy jeszcze w zeszłym roku. Z uwagi na to, że jest on wykonany z rurek, utrudniło to trochę zamocowanie uchwytów podtrzymujących ramiona zadaszenia.

Jednak udało się wykorzystując obejmy rurowe stabilnie przykręcić je we właściwym miejscu.

Od początku konstrukcja miała być samonośna. To znaczy, daszki miały obyć się bez podpórek podtrzymujących ramiona zadaszenia na jego końcach. Ułatwia to znacznie otwieranie i skraca czas całej operacji.

Spory problem miałem ze znalezieniem wystarczająco długich śrub (260 mm), trzymających wsporniki. Z powodu ich braku po długich poszukiwaniach zastosowałem pręt stalowy o średnicy 10 mm, gwintowany na końcach.

Odrębnym tematem był wybór materiału na samo zadaszenie. Miało być w miarę lekkie, nieprzemakalne i odporne na przetarcia i rozerwania. Chyba z tego ostatniego powodu wybraliśmy plandekę o gramaturze 500g/m2, dodatkowo wzmocnioną wewnątrz siatką nylonową. Czy był to słuszny wybór, zobaczymy.

Pozostało jeszcze tylko zamocować elementy nośne i plandekę do bagażnika. Wykorzystaliśmy do tego kątownik aluminiowy i nity. Potem chwilkę zeszło się z prawidłowym ustawieniem ramion, aby były ułożone w poziomie i zamykając się nie zahaczały o lampę.

IMAG6798

Pierwsze testy w terenie przybiegły pomyślnie. Co prawda powierzchnia markizy nie jest wielka, jednak skutecznie osłania tylne drzwi auta i bok. W trakcie dalszych prac istnieje możliwość doczepienia do daszku bocznej kurtyny, aby bardziej zabezpieczyć się przed deszczem i słońcem.

IMAG6973IMAG6975_1

————————————————-